PDF Drukuj

Wyjazd do kina uczniów klas VII i VIII

We wrześniu wszedł na ekrany polsko – brytyjski film zatytułowany „Dywizjon 303. Prawdziwa historia”. Został on nakręcony na podstawie książki  polskiego dokumentalisty Arkadego Fiedlera. Autor w 1940 roku przebywał w Wielkiej Brytanii, gdzie obserwował udział polskich lotników w bitwie powietrznej o Anglię. Właśnie o tych wydarzeniach opowiada film, który 21 i 28 września 2018 roku obejrzeli uczniowie naszej szkoły w kinie w Inowrocławiu.

Obraz nakręcił Denis Delić, a zagrali w nim polscy i brytyjscy aktorzy. Film ogląda się jak powietrzny show, któremu towarzyszy napięcie związane z losami bohaterów. Polscy lotnicy w ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii stworzyli elitarną, choć początkowo niedocenianą, jednostkę - Dywizjon Myśliwski Warszawski im. Tadeusza Kościuszki. Z narażeniem życia bronili przestrzeni powietrznej nad Anglią podczas wojny. Ich niezwykłe umiejętności i oddanie sprawie wolności kraju i Europy to przykład ogromnego patriotyzmu dla kolejnych pokoleń Polaków. Film pokazuje, czym jest bohaterstwo, pokazuje udział pilotów w wielu bitwach, mówi też o ich rozterkach i życiu prywatnym.  Podczas oglądania poznajemy nazwiska asów przestworzy: Witolda Urbanowicza, Jana Zumbacha, Witolda Łokuciewskiego, Ludwika Paszkiewicza, Jana Daszewskiego. Już podczas wojny ich udział w bitwie o Anglię obrósł legendą i stał się źródłem otuchy dla Polaków walczących na wszystkich frontach. Dziś jest powodem do dumy i źródłem, z którego czerpiemy patriotyczne  wzorce.

Dla naszych uczniów to była niezwykła lekcja historii i wychowania obywatelskiego. Mamy nadzieję, że wyniosą z niej to, co najbardziej wartościowe.

Opracowanie notatki: E. Twarużek

 
 Szkoła Podstawowa
 w Janikowie

ul. Biskupa Michała Kozala 3
88-160 Janikowo
tel./fax (52) 3514-448
tel./fax (52) 3514-446
mail: spjanikowo@janikowo.com.pl