PDF Drukuj

W Międzynarodowym Dniu Białej Laski „byliśmy razem z osobami niewidomymi i słabowidzącymi”

W dniach od 15 do 19 października 2018r. na terenie szkoły podjęte zostały działania związane z akcją „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie”. Jest to hasło, które co roku towarzyszy nam podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Białej Laski. Również w bieżącym roku szkolnym włączyliśmy się do tej szczytnej akcji. Dzięki szkolnym koordynatorom: w klasach IV i V – p.Marcie Nogajczyk, w klasach VI-VIII – p.Marii Lewandowskiej i w najmłodszej grupie wiekowej p.Magdalenie Płuciennik oraz oczywiście wychowawcom klas uczniowie uczestniczyli w tematycznych działaniach.

Na szkolnych korytarzach pojawiły się gazetki. Uczniowie zapoznani zostali z listem niewidomego ucznia, historią białej laski oraz zasadami postępowania w relacjach z osobami niewidomymi. Poznali alfabet Braille’a. Uczyli się zapisywać swoje imię oraz tematyczne hasła. Na znak integracji najmłodsi na szablonie serduszka wyklejali z plasteliny symbol swojej klasy. Uczniowie obejrzeli również film „N jak niewidomy…”, który stanowił punkt wyjścia do dłuższej rozmowy na temat potrzeb osób niewidomych. Młodsi wykonywali natomiast prace plastyczne na ten temat. O podjętych działaniach poinformowani zostali również rodzice naszych uczniów.

Mamy nadzieję, że podjęte działania pozwolą uzyskać nam, podobnie jak w latach ubiegłych, „Certyfikat szkoły przyjaznej osobom niewidomym” , ale najbardziej zależy nam, by wykształcić naszych wychowanków na tolerancyjnych i wrażliwych ludzi.

Sporządziła: Magdalena Płuciennik

 

Certyfikat „Szkoła Przyjazna Osobom Niewidomym”

 
 Szkoła Podstawowa
 w Janikowie

ul. Biskupa Michała Kozala 3
88-160 Janikowo
tel./fax (52) 3514-448
tel./fax (52) 3514-446
mail: spjanikowo@janikowo.com.pl